2026 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 II)
Pre-Owned
$354,888.00
Stock Number:
P2363A
VIN:
WP0AC2A91TS288981
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- Mileage
- 91 mi
- New Car Warranty
- 45 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers and GT Silver Stitching
In Black Leather with GT Silver Stitching:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with embossed leather
- Door panel upper sections with embossed leather
- Door center panels
- Rear side panels
- Center console storage compartment lid
- Door grab handles
- Door panel armrests
In Black Fabric:
- Seat centers
- Roof lining including A/B/C pillars
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Touring Package in Black
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Brake Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way)
Rear Seats
Sport Chrono Stopwatch and Digital Tachometer in White
Seat Belt Outlet Trims in Race-Tex
Steering Column Casing in Leather
Sport Seats Plus Backrest Shells in Leather with Leather Inlay
Roof Lining in Race-Tex
Sun Visors in Black Race-Tex
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Exclusive Design Taillights
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Ionizer
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Standard Equipment
Packages
Touring Package
GT3 with Touring Package Specific Equipment
Exterior
Aluminum roof
Side Skirts in Black
Without roof rails
Lower Front Fascia
Deletion of Model Designation on Rear
GT3-specific rear deck lid
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
6-speed GT Sport Manual Transmission
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension
Porsche Torque Vectoring (PTV)
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Wheels Painted in Silver
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" 911 GT3 Wheels
Interior
Seat belts
GT Sport Steering Wheel in Leather
Interior Trim Inlays in Black Brushed Aluminum with Trim in Black
Heated Seats (Front)
Porsche Crest on Headrests (Front)
GT-Specific Gear Lever and Boot Cover in Black Leather
Interior Trim in Black
Pedals and footrest in stainless steel
Without Sport Chrono stopwatch dial
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
USB-C ports
SDARS exterior antenna
Lights
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Lightweight and Noise Insulated Glass (Front and Rear)
Comfort Assistance
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Porsche Entry
Driver Awareness Detection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
45 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 91 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,239 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,221 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,386 lb |
| Permissible gross weight | 4,063 lb |
| Maximum load | 825 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Overhang front | 40.8 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |