2004 Porsche Not offered (986 II)
Pre-Owned
$29,993.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Palm Springs
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
Stock Number:
P4U661033
VIN:
WP0CB29854U661033
- Exterior color
- Gt-silvermetallic
- Interior color
- Leather interior Cocoa, seats leather Cocoa
- Rooftop color
- Cabriolet roof in Cocoa
- Mileage
- 36,310 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 266 hp / 196 kW
Leather interior Cocoa, seats leather Cocoa
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Tiptronic S Transmission
Interior
Front centre console
Audio / Communication
BOSE High End Sound Package
Comfort Assistance
Cruise Control
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 36,310 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,179 cm³ / 3.2 l |
| Bore | 3.66 in |
| Stroke | 3.07 in |
| Maximum power combustion engine | 266 hp / 196 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 229 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 83.7 hp/l / 61.7 kW/l |
Performance
| Top speed | 161 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 170.1 in |
| Overall Width | 70.1 in |
| Height | 50.8 in |
| Wheelbase | 95.1 in |
| Front track | 57.3 in |
| Rear track | 59.6 in |
| Drag coefficient | 0.32 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,998 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,164 lb |
| Permissible gross weight | 3,682 lb |
| Maximum load | 683 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.6 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |