2024 Porsche 718 Spyder RS (MY24) (982)
Pre-Owned
$235,900.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
PU1568
VIN:
WP0CE2A83RK240191
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Spyder RS Top in Black with Red Accents
- Mileage
- 55 mi
- New Car Warranty
- 25 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 368 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Carmine Red Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather with Deviated Carmine Red Stitching:
- Seat bolsters
- Headrests with "Weissach Package" logo embroidered in Carmine Red
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Door panel armrest side sections
- Dashboard upper section including instrument shroud
- Center console side sections
- Steering wheel rim with 12 o'clock marker in Yellow
- Seat centers
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid top and side sections
- A-pillars
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
Windshield Frame in Matte Black
Window Triangle Trims in Carbon Fiber
Spyder RS Top with Accents in Deviated Color
Front Trunk Lid in Exposed Carbon Fiber/Partially Painted i.c.w. Weissach Package
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB)
Wheels
Wheels Painted in Satin White Gold Metallic
20" 718 Cayman GT4 RS Forged Magnesium Wheels
Interior
Seat Belts in Carmine Red
Steering Wheel and Gear Lever/Selector in Black Leather
Instrument Dials in Guards Red
Steering Column Casing in Leather
Chrono Stopwatch Dial in Guards Red
Door Pull Loops in Black
Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
Light Design Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
PASM Sport Suspension (Lowered 30 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 16.9 gal
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Sport Pedals
Floor Mats
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Telephone module
Apple CarPlay®
USB Ports
Lights
Clear Taillights
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
HomeLink®
ParkAssist (Rear) incl. Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Monitoring
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
25 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 55 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 368 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 91.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 173.9 in |
| Overall Width | 71.7 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 49.3 in |
| Wheelbase | 97.7 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,214 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,109 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,274 lb |
| Permissible gross weight | 3,869 lb |
| Maximum load | 655 lb |
| Fuel tank capacity | 14.3 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.4 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.11 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.11 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |