1998 Porsche 911 Carrera Cabriolet (993 II)
Pre-Owned
$89,851.00
Porsche St. Louis
2970 South Hanley Road
St. Louis, MO, 63143
Stock Number:
PWS341093
VIN:
WP0CA2999WS341093
- Exterior color
- Ocean Blue Metallic
- Interior color
- Interior trim partial leather Classic Gray, seats leather Classic Gray
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 46,054 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 285 hp / 210 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.3 sec
Interior trim partial leather Classic Gray, seats leather Classic Gray
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
EXC options with deviations
Comfort seat, left with full electrical adjustment (8-ways)
Wheel caps Silver with colored Porsche crest
Sound Package with Amplifier
Wind deflector
Litronic (xenon) headlights
Automatic Braking Differential (ABD) and Limited Slip Differential (LSD) - for manual transmission
Heated Seats left/right
Stainless steel door entry guards with model logo
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 46,054 mi |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 285 hp / 210 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 251 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,250 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 79.2 hp/l / 58.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 167.1 in |
| Overall Width | 68.3 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 55.3 in |
| Rear track | 56.9 in |
| Drag coefficient | 0.33 cD |
| Turning circle diameter | 38.5 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,064 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,186 lb |
| Permissible gross weight | 3,770 lb |
| Maximum load | 706 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Fuel tank capacity | 19.4 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.3 ft³ |