2026 Porsche Taycan GTS
9020 Miramar Road
San Diego, CA, 92126
- Exterior color
- Paint To Sample: Yachtingbluemetallic
- Interior color
- Mileage
- 2,407 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 43 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 293 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 690 hp / 507 kW
- Vehicle Type
- Former Demonstrator
Leather-Free Race-Tex Interior in Black with Pepita Seat Centers
The leather-free interior does not feature genuine leather and instead contains a range of high-quality Race-Tex microfiber material and an innovative textile material.
The leather-free interior includes:
- Seat centers in textile with Pepita (front and rear)
- Inner seat bolsters in Race-Tex (front and rear)
- Headrest centers in Race-Tex (front and outer rear)
- Seat belts in GT Silver (front and outer rear)
- Deviated stitching on seats in GT Silver
- Steering wheel in Race-Tex
Important Resources
E-Performance
Range
293miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Equipment GTS
Exterior
SportDesign Side Skirts in High Gloss Black
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Aluminum roof
Model designation on doors
Transmission / Chassis
Single-Speed Transmission on the Front Axle, 2-Speed Transmission on the Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (515 kW/690 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SiriusXM® Antenna
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
43 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. |
Mileage 2,407 mi |
Previous Owners 1 (Porsche San Diego) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 596 hp / 438 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 690 hp / 507 kW |
| 30-Minutes-Power | 220 hp / 162 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 582 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.8 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.4 in |
| Height with air suspension (standard level) | 54.4 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 53.5 in |
| Height with air suspension (low level) | 54.0 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 55.2 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,057 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,038 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,203 lb |
| Permissible gross weight | 6,283 lb |
| Maximum load | 1,226 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 12.9 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Overhang front | 39.3 in |
| Overhang rear | 42.0 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 5.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.3 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 293 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
