2025 Porsche 718 Boxster S (982)
11301 Florida Avenue
Tampa, FL 33612
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- Rooftop color
- Roadster Top in Black
- Mileage
- 1,113 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 350 hp / 257 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.2 sec
Standard Interior in Black i.c.w. Leather Sport Seats Plus
Covered in Black Smooth-Finish Leather:
- Seats
- Steering wheel rim
- Gearshift lever or gear selector
- Door handles
- Door armrests and paneling
- Center console storage compartment lid
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Transmission / Chassis
2.5-Liter Turbocharged Boxer 4
Sport exhaust system with twin round brushed stainless steel tailpipes
SPORT button
Wheels
Interior
Audio / Communication
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1,113 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,497 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 350 hp / 257 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 309 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 140.0 hp/l / 102.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 177 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.2 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.0 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,148 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,053 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,219 lb |
| Permissible gross weight | 3,737 lb |
| Maximum load | 589 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.3 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |