2024 Porsche 911 Carrera T (MY24) (992 I)
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 1,260 mi
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 379 hp / 283 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
Standard Interior with Checkered Sport-Tex Seat Centers
Included in Leather:
- Seat bolsters (front)
- Seat headrests with embroidered "911" logo in Black
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Gear lever and gear lever boot (manual transmission only)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Roof
Side Skirts
Exterior Mirrors in Agate Grey
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Agate Grey
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
Tire temperature display
Porsche Torque Vectoring (PTV) with a mechanically locking rear differential
Note: i.c.w. 8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK) , Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+) incl. electronically controlled differential lock with fully variable torque distribution is standard
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
Rear Seat Delete
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Roof Lining in Fabric
Interior Trim in Black with Inlays in High Gloss Black
Sport Pedals and Footrest in Black
Floor Mats
PDK Gear Selector or Manual Gear Lever
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Track Precision App
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Agate Grey
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Ambient Lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Non-Smoking Package
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,260 mi |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 379 hp / 283 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,950 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 126.3 hp/l / 92.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 181 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 50.8 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,338 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,318 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,483 lb |
| Permissible gross weight | 4,145 lb |
| Maximum load | 807 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.50 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 11.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |