2022 Porsche 911 Turbo S (MY22) (992 I)
Pre-Owned
$236,957.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
MU2271X
VIN:
WP0AD2A99NS254464
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 19,007 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.6 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Upper section of the dashboard with Bordeaux Red stitching
- Upper section of the door panels with Bordeaux Red stitching
- Upper rear side panels with Bordeaux Red stitching
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels with quilting
- Lower rear side panels
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Side Skirts in Exterior Color
Window Trim in Silver
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Sport Exhaust System incl. Exclusive Design Tailpipes in Silver
Power Steering Plus
Front Axle Lift System
Wheels
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Ionizer
Ambient Lighting
Ventilated Seats (Front)
Storage Package
Interior Leather
Center Console Lid with Porsche Crest
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Active Lane Keep (ALK)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 19,007 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Unladen weight (curb weight) | 3,635 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,616 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,781 lb |
| Permissible gross weight | 4,453 lb |
| Maximum load | 819 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |