2023 Porsche 911 Turbo S Cabriolet (MY23) (992 I)
Certified Pre-Owned
$272,428.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
ML786X
VIN:
WP0CD2A92PS263597
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 3,966 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.7 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Upper section of the dashboard with Bordeaux Red stitching
- Upper section of the door panels with Bordeaux Red stitching
- Upper rear side panels with Bordeaux Red stitching
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels with quilting
- Lower rear side panels
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
911 Turbo SportDesign Package
Window Triangle Trims in Carbon Fiber
Rear Side Air Intakes in Exterior Color
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Front Axle Lift System
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Power Steering Plus
Interior
Ambient Lighting
Ventilated Seats (Front)
Storage Package
Smoking Package
Seat Belts in Bordeaux Red
Central Tachometer in Racing Yellow
Sport Chrono Stopwatch Dial in Racing Yellow
Interior Leather
Center Console Lid with Porsche Crest
Interior Carbon
Heated GT Sport Steering Wheel with Trim in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Surround View
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,966 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 174.0 hp/l / 128.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,790 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,770 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,935 lb |
| Permissible gross weight | 4,586 lb |
| Maximum load | 795 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |