2025 Porsche Taycan GTS
- Exterior color
- Purple Sky Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 293 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 690 hp / 507 kW
Leather-Free Race-Tex Interior in Black with Pepita Seat Centers
The leather-free interior does not feature genuine leather and instead contains a range of high-quality Race-Tex microfiber material and an innovative textile material.
The leather-free interior includes:
- Seat centers in textile with Pepita (front and rear)
- Inner seat bolsters in Race-Tex (front and rear)
- Headrest centers in Race-Tex (front and outer rear)
- Seat belts in GT Silver (front and outer rear)
- Deviated stitching on seats in GT Silver
- Steering wheel in Race-Tex
Important Resources
E-Performance
Range
293miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Equipment GTS
Exterior
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Model designation on doors
Transmission / Chassis
AC Permanent Synchronous Motors (515 kW/690 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 227 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 596 hp / 438 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 690 hp / 507 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 582 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,057 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,038 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,203 lb |
| Permissible gross weight | 6,283 lb |
| Maximum load | 1,226 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 12.9 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 293 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |

