2025 Porsche Macan GTS
23645 Creekside Road
Santa Clarita, CA, 91355
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 6,096 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Leather Package in Black with Deviated Stitching in Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with deviated stitching in Chalk
- Seat centers
- Inner seat bolsters with deviated stitching in Chalk
- Front side of seat headrests (front) with deviated stitching in Chalk
- Door panel armrests (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Equipment S
Equipment GTS
Exterior
Door handles painted in exterior color
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Side Blades in Satin Black with "GTS" Logo in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
2.9-liter twin-turbocharged V6
434 hp / 405 lb-ft
Wheels
Wheel bolts
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Headrests with "GTS" logo
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 6,096 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 405 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 150.9 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,400 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,288 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |