2018 Porsche 911 GT2 RS (991 II)
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 6,347 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 700 hp / 515 kW
Leather Interior in Black and Black/Red Alcantara®
In black leather in addition to the items of the standard interior: dashboard upper section including instrument cover, upper section of door panels, center console side sections, and rear side panels. All leather items in smooth-finish leather. Decorative stitching and embroidered ‘GT2 RS’ logos in red.
Additional items in black Alcantara®: dashboard lower section including glove compartment cover and door center panels.
Additional items with carbon fiber finish: door panel trim strips.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Leather
Interior Carbon
Audio / Communication
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,347 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.05 in |
| Maximum power combustion engine | 700 hp / 515 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 rpm |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 184.2 hp/l / 135.5 kW/l |
Performance
| Top speed | 211 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.1 in |
| Overall Width | 74.0 in |
| Width (with mirrors) | 77.9 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.6 in |
| Drag coefficient | 0.35 cD |
| Unladen weight (DIN) | 3,241 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,406 lb |
| Permissible gross weight | 4,034 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.1 ft³ |