2024 Porsche Taycan 4S (MY24)
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 30 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 206 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 563 hp / 420 kW
Leather Interior in Black
In Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Dashboard upper, front and lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Center door trim (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
206miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.5hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Charge Port Cover (Left/Right)
Model Designation on Rear in Silver
Exterior door handles painted in exterior color
Roof
Rear Diffusor in Black
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Electric Sound
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Roof Lining in Fabric
Floor Mats
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
ParkAssist (Front and Rear)
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
30 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 16 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 482 hp / 360 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 563 hp / 420 kW |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,943 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,894 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,060 lb |
| Permissible gross weight | 6,349 lb |
| Maximum load | 1,407 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.70 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.4 ° |
Range
| Long-distance range | 242 mi |
| Range (EPA estimate) | 206 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 9.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |

