2024 Porsche 911 GT3 (MY24) (992 I)
23645 Creekside Road
Santa Clarita, CA, 91355
- Exterior color
- Arctic Grey
- Interior color
- Mileage
- 5,652 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Shark Blue Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector/manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
- Embroidered "GT3" logo on the headrests in Shark Blue
- Interior trim in Black with inlays in Anthracite Brushed Aluminum
- If Full Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in Shark Blue
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Roof
Side Skirts in Black
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear Fascia in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Rear Diffusor
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Color and Lower Trim and Base in Black
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
16.9 Gallon Fuel Tank
Lightweight Battery LiFePO4
Suspension standard
Wheels
Wheels Painted in Silver
Interior
Rear Seat Delete
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Door-Sill Guards in Anthracite Brushed Aluminum
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Track Precision App
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
LED Headlights with Integrated 4-Point Daytime Running Lights
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
2-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5,652 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.5 hp/l / 92.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 197 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,164 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,164 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,329 lb |
| Permissible gross weight | 3,929 lb |
| Maximum load | 765 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |