2026 Porsche Taycan Black Edition
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 1,637 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 429 hp / 316 kW
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
In Black Leather:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper sections
- Outer seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
In Bordeaux Red Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
- Dashboard lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center door trim (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
SportDesign Side Skirts in High Gloss Black
Sedan with 2+2 seating
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
2-Speed Transmission on the Rear Axle
Rear-wheel drive
AC Permanent Synchronous Motor (300 kW/402 hp)
Performance Battery (89 kWh)
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1,637 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche West Broward) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 429 hp / 316 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 429 hp / 316 kW |
| 30-Minutes-Power | 204 hp / 150 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 309 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.8 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.3 in |
| Height with air suspension (standard level) | 54.3 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 53.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 53.9 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 55.1 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,802 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,784 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,949 lb |
| Permissible gross weight | 6,162 lb |
| Maximum load | 1,360 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Overhang front | 39.3 in |
| Overhang rear | 42.0 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 5.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.2 ° |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |