1983 Porsche 911 SC Convertible (G-Model I)
Pre-Owned
Price on request
Autohaus Lancaster Inc.
1373 Manheim Pike
Lancaster, PA 17601
Stock Number:
9022
VIN:
WP0EA0913DS170944
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Leather interior Black, sport seats leather Black
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 17,011 mi
- Previous Owners
- 0
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 180 hp / 132 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.9 sec
Leather interior Black, sport seats leather Black
Important Resources
Description
Beautiful Example of an air-cooled 911SC. Well cared for and clean. Top is in very nice shape. The Dash shows some warpage due to the leather/age- Drive's very well and is mechanically sound.
Vehicle Equipment
Included Options
Wheels
16" forged alloy wheels (Fuchs), front 6" with 205/55, rear 7" with 225/50 tires
Others
Speedometer with two scales mph-km/h
Cassette-Radio Blaupunkt "Monterey SQR 23"
Stronger battery
Leather sports seats
Cruise control
Anti-Theft Devide for Wheels
Version for USA
Alarm System
Front fog lights, white
Tinted windscreen with dark green upper edge
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 17,011 mi |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,994 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.74 in |
| Stroke | 2.77 in |
| Maximum power combustion engine | 180 hp / 132 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 195 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,200 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 60.1 hp/l / 44.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 140 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 168.9 in |
| Overall Width | 65.0 in |
| Height | 52.0 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 53.9 in |
| Rear track | 54.3 in |
| Drag coefficient | 0.40 cD |
| Turning circle diameter | 35.9 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,756 lb |
| Unladen weight (EC) | 2,921 lb |
| Permissible gross weight | 3,417 lb |
| Maximum load | 661 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 1,764 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,058 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 88 lb |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |