2024 Porsche Taycan Turbo S (MY24)
- Exterior color
- Preparation For Paint To Sample: Mint Green
- Interior color
- Mileage
- 14,680 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 222 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 761 hp / 560 kW
Leather Interior in Black
In Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Dashboard upper, front and lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Center door trim (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
222miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
10.5hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Intersection Assist
Active Lane Keep (ALK)
Exterior
SportDesign Side Skirts with Inlays in Carbon Fiber
Lower Front Fascia with Inlays in Carbon Fiber
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor with Inlays in Carbon Fiber
Roof
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Electric Steering Column
Floor Mats
GT Sport Steering Wheel in Race-Tex
Audio / Communication
E-Mobility
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
11 kW On-Board Charger
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
ParkAssist (Front and Rear)
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 14,680 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 625 hp / 460 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 761 hp / 560 kW |
Performance
| Top speed | 161 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 10.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,095 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,060 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,225 lb |
| Permissible gross weight | 6,327 lb |
| Maximum load | 1,232 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 12.9 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.70 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.2 ° |
Range
| Long-distance range | 224 mi |
| Range (EPA estimate) | 222 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
