2024 Porsche 911 Edition 50 Years Porsche Design (992 I)
Certified Pre-Owned
$269,992.00
Porsche North Houston
13911 North Freeway
Houston, Texas, 77090
Stock Number:
PRS233158
VIN:
WP0BB2A97RS233158
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 45 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Black with Slate Grey Stitching Checkered Sport-Tex Seat Centers in Black/Cool Grey
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats with Sport-Tex seat centers
- Rear seats with Sport-Tex seat centers
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Exterior Mirror Base in Exterior Color
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Front Axle Lift System
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
Interior
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Sport Seats Plus Backrest Shells in Leather with Painted Inlay
Heated GT Sport Steering Wheel
Ventilated Seats (Front)
Extended Leather Package - Black
Passenger Cupholder Trim in Leather
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Limited Edition Number
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Illuminated Lateral Gills on Taillights
Power Folding Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Preparation for Porsche Dashcam (Front)
Surround View
Ionizer
Ambient Lighting
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
911 Edition 50 Years Porsche Design Package
Exterior
SportDesign Side Skirts in High Gloss Black
Fabric Roof
SportDesign Package in High Gloss Black
Targa Bar in Satin Platinum
Model Designation Changed to "911"
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
"PORSCHE DESIGN" logo stripe on side in Satin Platinum
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
All-Wheel Drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Porsche Design Subsecond Clock
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Brake Calipers in High Gloss Black
Suspension standard
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" 911 Turbo S Wheels in Satin Platinum
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Interior Trim Inlays in Black Brushed Aluminum
Heated Seats (Front)
Instrument Dials in Black
Steering Column Casing in Leather i.c.w. Memory Package
PDK Gear Selector in Aluminum
Extended Dashboard and Door Panel Package in Leather
Leather Interior
Fabric Roof Lining
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum
Sun Visors in Leather
Floor Mats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Ports
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Auto-Dimming Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Comfort Access
Non-Smoking Package
Driver Memory Package
2-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 45 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 157.6 hp/l / 115.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,737 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,715 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,880 lb |
| Permissible gross weight | 4,597 lb |
| Maximum load | 860 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |