2007 Porsche 911 GT3 (997 I)
Pre-Owned
$238,991.00
Porsche Palm Springs
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
Stock Number:
T7S793249
VIN:
WP0AC29917S793249
- Exterior color
- Carrara White
- Interior color
- Mileage
- 20,638 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 415 hp / 305 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.2 sec
Black Leather Seats
Carpeting black, roofliner, steering wheel rim, shift lever and handbrake lever grip alcantara® black. Interior trim in black softpaint. 3-point seat belts in black, no rear seats. Upholstery: leather is in black with seat inlays in alcantara® black.
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Exterior
Bi-Xenon Lighting System
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
Rims and Caps - Exterior Color
Interior
Floor Mats in Interior Color
Interior Leather
Porsche Crest in Headrests
Audio / Communication
Sound Package Plus
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 20,638 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 415 hp / 305 kW |
| Maximum torque combustion engine | 299 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum engine speed | 8,400 rpm |
| Maximum power per litre | 115.3 hp/l / 84.7 kW/l |
Performance
| Top speed | 192 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 176.0 in |
| Overall Width | 71.2 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 92.7 in |
| Front track | 58.9 in |
| Rear track | 60.0 in |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,075 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,241 lb |
| Permissible gross weight | 3,704 lb |
| Maximum load | 629 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 3.7 ft³ |