2026 Porsche Taycan Turbo GT with Weissach Package
1475 S. Barrington Rd.
Barrington, IL, 60010
- Exterior color
- Black
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 269 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 1,019 hp / 749 kW
GT Interior Package with Accents in GT Silver
Includes in Black Race-Tex:
- Upper front dashboard trim
- Door panel trim (front and rear)
- Seat bolsters
- Seat headrests with "turbo GT" logo
- Seat centers
- Steering wheel rim
- A-/B-pillars
Includes in GT Silver:
- Door accents (front and rear)
- Deviated stitching on seats (front)
- "turbo GT" logo on headrests
- Seat belts (front)
- "turbo GT" logo badge on the center console
- "Weissach Package" logo badge on the passenger side dashboard
- Backing of the Lightweight Carbon Fiber casing cover in the rear in Black Race-Tex
- "turbo GT" logo in the rear luggage compartment
Important Resources
E-Performance
Range
269miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Packages
Colored Porsche Crest on front trunk lid
Exterior
Without roof rails
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Single-Speed Transmission on the Front Axle, 2-Speed Transmission on the Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (760 kW/1,019 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Heated Seats (Front)
Without Sport Chrono stopwatch dial
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Seat Belts in Black
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Manual charge port cover
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Porsche Entry
Doors without soft-close
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 777 hp / 571 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 1,019 hp / 749 kW |
| 30-Minutes-Power | 223 hp / 164 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 914 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 9.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.6 in |
| Overall Width | 78.7 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.8 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.3 in |
| Height with air suspension (standard level) | 54.3 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 53.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 53.9 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 55.0 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 36.4 ft |
| Tire track turning circle | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,925 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,894 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,060 lb |
| Permissible gross weight | 5,445 lb |
| Maximum load | 520 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 13.0 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Overhang front | 39.4 in |
| Overhang rear | 42.0 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 5.70 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 8.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.0 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 269 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |

