1994 Porsche 911 Carrera Cabriolet (993 I)
Pre-Owned
$99,998.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
54L1662T
VIN:
WP0CA299XSS341081
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Interior trim partial leather Cashmere Beige/Black, seats leather Cashmere Beige
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 43,107 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 272 hp / 200 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.4 sec
Interior trim partial leather Cashmere Beige/Black, seats leather Cashmere Beige
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Numeric Model Year 1995 (S-Program)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 43,107 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 272 hp / 200 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 243 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 75.6 hp/l / 55.6 kW/l |
Performance
| Top speed | 168 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 167.1 in |
| Overall Width | 68.3 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 55.3 in |
| Rear track | 56.9 in |
| Drag coefficient | 0.33 cD |
| Turning circle diameter | 38.5 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,064 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,186 lb |
| Permissible gross weight | 3,770 lb |
| Maximum load | 706 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Fuel tank capacity | 19.4 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.3 ft³ |