2025 Porsche 911 GT3 (992 II)
Certified Pre-Owned
$357,995.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Palm Springs
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
Stock Number:
SSS274328
VIN:
WP0AC2A94SS274328
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- Mileage
- 547 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Shark Blue Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector/manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
- Embroidered "GT3" logo on the headrests in Shark Blue
- If Folding Lightweight Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in Shark Blue
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
Model Designation on Rear in Exterior Color
Exclusive Design Fuel Cap
Front Lid, Roof and Wing in Exterior Color i.c.w. Weissach Package
Model Designation Stripe Decal on Side in California Gold
Weissach Package Logo on Rear Wing Endplates - California Gold
Transmission / Chassis
6-speed GT Sport Manual Transmission
Front Axle Lift System
Chrono Package with Porsche Design GT Clock
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
20"/21" 911 GT3 Forged Magnesium Lightweight Wheels
Interior
Folding Lightweight Bucket Seats
Seat Belts in Racing Yellow
Steering Column Casing in Leather
Extended Race-Tex Package - Racing Yellow
Air Vent Surround and Air Vent Slats in Leather - Racing Yellow
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Vehicle Keys in Leather incl. One Key Pouch in Leather
Pedals and Footrest in Aluminum
Sun Visors in Leather
Seat Belt Outlet Trims in Race-Tex
Center Console Lid in Race-Tex with Porsche Crest
Carbon Fiber Floor Mats with Leather Edging - Racing Yellow
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
"BORN IN FLACHT" Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Ionizer
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Ambient Lighting
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
GT3 Specific Equipment
Exterior
Aluminum roof
Side Skirts in Black
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Model Designation on Rear in Satin Black
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in Black
Suspension
Lightweight starter battery LiFePO4 (40Ah)
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Wheel centres with GT3 logo
Interior
GT Sport Steering Wheel in Black Race-Tex
Headrests with embroidered model logo
Heated Seats (Front)
Rear Seat Delete
Gear Selector in Black Race-Tex
Roof Lining in Race-Tex
Interior Trim in Black
Floor Mats
Deletion of Quilting
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C Ports
E-Mobility
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Auto-Dimming Mirrors
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Lightweight and Noise Insulated Glass
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 547 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,243 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,223 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,389 lb |
| Permissible gross weight | 3,891 lb |
| Maximum load | 648 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.00 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |
