2024 Porsche Taycan (MY24)
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 27,414 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 208 mi
- Battery energy content (gross)
- 79.2 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 402 hp / 300 kW
Standard Interior in Black
Standard Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
Note: Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Important Resources
E-Performance
Range
208miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.5hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Adaptive Cruise Control
Lane Keep Assist including Emergency Assist
Exterior
Side Skirts in Black
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Charge Port Cover (Left/Right)
Model Designation on Rear in Silver
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor in Black
Roof
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
Electric Sound
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Roof Lining in Fabric
Door-Sill Guards in Black
Sport Pedals and Footrest in Black
Floor Mats
Audio / Communication
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
LED Headlights
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
ParkAssist (Front and Rear)
Ambient Lighting
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 27,414 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 321 hp / 240 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 300 kW |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 5.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,566 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,519 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,685 lb |
| Permissible gross weight | 6,162 lb |
| Maximum load | 1,596 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 5.60 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 5.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.70 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 15.2 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.4 ° |
Range
| Long-distance range | 224 mi |
| Range (EPA estimate) | 208 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 79.2 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 71.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 225.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 9.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
