2026 Porsche Taycan GTS
- Exterior color
- Carmine Red
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 293 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 690 hp / 507 kW
GTS Interior Package in Carmine Red
In Black Race-Tex:
- Seat centers (front and rear) with embossed pattern in Diamar
- Inner seat bolsters (front and rear)
- Front and top sections of headrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Dashboard lower sections including glove compartment cover
- Ascending center console including center storage compartment lid
- Door panel middle sections
- Roof lining
- Sun visors
In Black Leather:
- Outer seat bolsters (front and rear)
- Side sections of headrests (front)
- Side and back sections of headrests (rear)
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper sections
- Center console side panels
- Door armrests (front and rear)
- Upper door panels (front and rear)
- Lower door panels (front and rear)
In Carmine Red:
- Seat stitching (front and rear)
- Steering wheel rim stitching
- Upper dashboard stitching
- Upper door panel stitching (front and rear)
- Door armrest stitching (front and rear)
- Seat belts (front and outer rear)
- Stitching and "PORSCHE" logo on floor mats
- Embroidered "GTS" logo on headrests (front)
- "GTS" logo on steering wheel
- Sport Chrono stopwatch dial and instrument cluster power meter
In Matte Carbon Fiber:
- Steering wheel trim
- Side center console trim
- Door trim (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
293miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Equipment GTS
Exterior
SportDesign Side Skirts in High Gloss Black
Door handles painted in exterior color
Model designation on doors
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Single-Speed Transmission on the Front Axle, 2-Speed Transmission on the Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (515 kW/690 hp)
Performance Battery Plus (105 kWh)
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
SDARS exterior antenna
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Doors without soft-close
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 596 hp / 438 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 690 hp / 507 kW |
| 30-Minutes-Power | 220 hp / 162 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 582 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.8 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.4 in |
| Height with air suspension (standard level) | 54.4 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 53.5 in |
| Height with air suspension (low level) | 54.0 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 55.2 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 36.4 ft |
| Tire track turning circle | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,057 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,038 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,203 lb |
| Permissible gross weight | 6,283 lb |
| Maximum load | 1,226 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 12.9 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 12.9 ft³ |
| Overhang front | 39.3 in |
| Overhang rear | 42.0 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 5.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.3 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 293 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |

