1979 Porsche 911 Turbo 3.3 Coupe (G-Model I)
Pre-Owned
$173,454.00
Porsche St. Louis
2970 South Hanley Road
St. Louis, MO, 63143
Stock Number:
P09800318
VIN:
9309800318
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Leather interior Black, seats leather Black
- Mileage
- 71,714 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 265 hp / 195 kW
Leather interior Black, seats leather Black
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Wheels
Forged alloy wheels (Fuchs), front 7 J x 16 with 205/55 ZR 16 tires, rear 9 J x 16 with 245/45 ZR 16 tires
Others
Passenger side mirror (flat, electrically adjustable and heatable)
Turbo script on side in black
Electrically operated sliding steel sunroof
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 71,714 mi |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,299 cm³ / 3.3 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 2.93 in |
| Maximum power combustion engine | 265 hp / 195 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 291 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,000 rpm |
| Maximum power per litre | 80.3 hp/l / 59.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 1/4 mile | 14.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 168.9 in |
| Overall Width | 69.9 in |
| Height | 51.6 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 56.4 in |
| Rear track | 59.1 in |
| Drag coefficient | 0.39 cD |
| Turning circle diameter | 35.1 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,855 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,020 lb |
| Permissible gross weight | 3,307 lb |
| Maximum load | 452 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |