2025 Porsche 911 Carrera S (992 II)
Certified Pre-Owned
$197,400.00
Porsche Fort Myers
10040 Daniels Interstate Ct.
Fort Myers, FL 33913
Stock Number:
PP229581
VIN:
WP0AH2A99SS229581
- Exterior color
- Shade Green Metallic
- Interior color
- Mileage
- 725 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
Leather Package in Black
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Dashboard upper section
- Door panel upper sections
- Seat centers (front)
- Seat side bolsters (front)
- Seat headrests (front)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
Model Designation on Rear in High Gloss Black
SportDesign Package
Exclusive Design Fuel Cap
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package with Porsche Design Subsecond Clock
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
Wheels Painted in Anthracite Grey
20"/21" RS Spyder Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Rear Seats
Ventilated Seats (Front)
Center Console Lid with Porsche Crest
Pedals and Footrest in Aluminum
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Exclusive Design Taillights
Lightweight and Noise Insulated Glass
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
S
Exterior
Aluminum roof
Window Trim in Satin Black
Door handles painted in exterior color
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-wheel drive
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Headrests
Interior Trim Inlays in Diamar Dark Silver
Heated Seats (Front)
Roof lining and A-/B-/C-pillars in fabric
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
Lights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 725 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,424 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,395 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,560 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 952 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |