2019 Porsche 911 GT3 RS (991 II)
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Lizard Green
- Interior color
- Mileage
- 4,286 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 520 hp / 383 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Standard Interior in Black Leather/Alcantara®
In black leather: seat bolsters, headrests, steering wheel airbag module, door panel armrest side sections, and center console main storage compartment lid side sections.
In black Alcantara®: steering wheel rim, seat centers (perforated Alcantara®, lined in black; no perforation with Adaptive Sport Seat Plus), door pulls, door panel armrests, center console main storage compartment lid, and roof lining including A-, B-, and C-pillars. Top center marking in yellow Alcantara®. Three-point seat belts, door pull loops, decorative stitching and embroidered ‘GT3 RS’ logos in Silver Grey. Synthetic elements finished with soft-touch paint in black.
Interior parts in carbon-fiber reinforced plastic (CFRP) with carbon-weave finish: dashboard trim strip, center console trim, and door sill guards with ‘GT3 RS’ logo.
Interior parts in silver color: air vent surrounds in dashboard, glove compartment release.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,286 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 520 hp / 383 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,250 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 130.1 hp/l / 95.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.4 in |
| Overall Width | 74.0 in |
| Width (with mirrors) | 77.9 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.6 in |
| Drag coefficient | 0.36 cD |
| Turning circle diameter | 36.4 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,153 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,318 lb |
| Permissible gross weight | 3,953 lb |
| Maximum load | 800 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.2 ° |