2025 Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
- Exterior color
- Madeira Gold Metallic
- Interior color
- Mileage
- 5,176 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range (EPA estimate)
- 27 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 771 hp / 567 kW
Leather-Free Interior in Black with Pepita Seat Centers
The leather-free equipment does not feature genuine leather and instead contains a range of features using sporty Race-Tex microfiber material and an innovative textile material with the Pepita seat centers.
Includes:
- Seat centers with Pepita fabric (front and rear)
- Inner seat bolsters in Race-Tex (front and rear)
- Headrest centers in Race-Tex (front and rear)
- Center and door panel armrests in Race-Tex
- GT sport steering wheel with rim in Race-Tex
- Deviated stitching in GT Silver on the front and outer rear seats as well as on the dashboard and the front and rear door panels
- Front and outer rear seat belts in GT Silver
- Interior accents in Silvershade
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior color
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
21.1 gallon fuel tank
4.0-liter twin-turbocharged V8 / E-Machine
771 hp / 737 lb-ft
Wheels
Interior
Headrests
Audio / Communication
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5,176 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combined | 771 hp / 567 kW |
| Maximum power combustion engine | 591 hp / 435 kW |
| Maximum power electric motor | 190 hp / 140 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque power combined | 737 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 590 lbf-ft |
| Maximum torque electric motor | 331 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 147.0 hp/l / 110.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 202 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 199.0 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors) | 85.2 in |
| Height | 56.0 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,311 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,214 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,379 lb |
| Permissible gross weight | 6,162 lb |
| Maximum load | 851 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 44.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.9 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.0 ° |
Range
| Electrical range (EPA estimate) | 27 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.6 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |