2024 Porsche 911 Carrera 4 GTS (MY24) (992 I)
917 Motor City Drive
Colorado Springs, CO, 80905
- Exterior color
- Carmine Red
- Interior color
- Mileage
- 86 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
GTS Interior Package in Carmine Red
In Black Leather:
- Seat bolsters with stitching in Carmine Red
- Seat headrests with "GTS" logo in Carmine Red
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with stitching in Carmine Red
- Door panel upper sections with stitching in Carmine Red
- Rear side panels with stitching in Carmine Red
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests with stitching in Carmine Red
- Center console storage compartment lid with stitching in Carmine Red
- Center console knee pad with stitching in Carmine Red
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels with stitching in Carmine Red
- Central Tachometer in Carmine Red
- Sport Chrono Stopwatch Dial in Carmine Red
- Seat Belts in Carmine Red
- Floor mats with "PORSCHE" logo and stitching in Carmine Red
- Interior Trim inlays in Matte Carbon Fiber
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Satin Black
Roof
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Gear Selector with Race-Tex Accent
Roof Lining in Fabric
Instrument Dials in Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Audio / Communication
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 86 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 192 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,536 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,431 lb |
| Maximum load | 895 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |