2026 Porsche Cayenne GTS Coupe
3333 Route 1
Lawrenceville, NJ, 08648
- Exterior color
- Vanadium Grey Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
GTS Interior Package in Slate Grey Neo
Includes in Black Race-Tex:
- Seat centers (front and outer rear) with embossed pattern in Diamar
- Seat shoulder rests (front and outer rear)
- Steering wheel rim
- Door panel center sections (front and rear)
- Door panel armrests (front and rear)
- Center console armrest
- Roof lining including upper A-/B-/C- pillars and sun visors
Includes in smooth-finish Leather in Black:
- Seat side bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Center console grab handles
- Door panel grab handles (front and rear)
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console side panel
- Door panel upper section, upper center section and storage compartment (front and rear)
Includes in Slate Grey Neo:
- "GTS" logo on the headrests (front)
- Seat belts (front and outer rear)
- Front and outer rear seat stitching
- Center console armrest stitching (front)
- Dashboard upper section stitching
- Upper door panel section stitching (front and rear)
- Door panel armrest stitching (front and rear)
- "PORSCHE" logo and stitching on the floor mats
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base Equipment
S Equipment
Equipment GTS
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Suspension
4.0-liter twin-turbocharged V8
493 hp / 486 lb-ft
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Without charging cable
Lights
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum torque combustion engine | 486 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 123.0 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.3 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.6 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Height with air suspension (standard level) | 65.1 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 64.5 in |
| Height with air suspension (low level) | 64.8 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 65.7 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 66.9 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 37.7 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,027 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,894 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,060 lb |
| Permissible gross weight | 6,338 lb |
| Maximum load | 1,312 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,716 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.9 ft³ |
| Overhang front | 39.9 in |
| Overhang rear | 40.2 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 7.10 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.20 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 26.6 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.50 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 19.50 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |