2023 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 I)
Certified Pre-Owned
$275,689.63
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$275,277.00
- ERT Fee$35.00
- Doc Fee$377.63
Porsche Lincolnwood
7101 North Lincoln Avenue
Lincolnwood, IL 60712
Stock Number:
AA1015AA
VIN:
WP0AC2A9XPS270890
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers
- Mileage
- 1,000 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 375 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with embossed leather
- Door panel upper sections with embossed leather
- Door center panels
- Rear side panels
- Seat centers
- Roof lining including A/B/C pillars
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Touring Package in Black
Exterior
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Extended Range Fuel Tank (23.7 gal.)
Wheels
Wheels Painted in Satin Black with Outer Lip in Guards Red
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way)
Ambient Lighting
Storage Package
Smoking Package
Seat Belts in Guards Red
Central Tachometer in Guards Red
Chrono Stopwatch Dial in Guards Red
Fire Extinguisher
Interior Leather
Steering Column Casing in Leather
Interior Race-Tex
Roof Lining in Race-Tex
Interior Aluminum
Interior Trim Inlays in Anthracite Brushed Aluminum
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,000 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 127.6 hp/l / 93.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 199 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,126 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,126 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,292 lb |
| Permissible gross weight | 3,834 lb |
| Maximum load | 708 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.94 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.94 in |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
