2024 Porsche 911 Targa 4S (MY24) (992 I)
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Targa Roof in Blue
- Mileage
- 2,107 mi
- New Car Warranty
- 22 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 331 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
Leather Interior in Slate Grey with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Fabric Roof
Model Designation on Rear in Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Silver
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
High Gloss Stainless Steel Tailpipes
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
PDK Gear Selector or Manual Gear Lever
Fabric Roof Lining
Sport Pedals and Footrest in Black
Instrument Dials in Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Audio / Communication
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Non-Smoking Package
Ambient Lighting
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
22 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 2,107 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 148.0 hp/l / 108.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 189 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,686 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,693 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,858 lb |
| Permissible gross weight | 4,597 lb |
| Maximum load | 910 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |