2024 Porsche Panamera 4 (MY24)
- Exterior color
- Carrara White Metallic
- Interior color
- Mileage
- 66 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 44 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.5 sec
- Vehicle Type
- Service Loaner
Leather-Free Interior in Black with Pepita Seat Centers
The leather-free equipment does not feature genuine leather and instead contains a range of features using sporty Race-Tex microfiber material and an innovative textile material with the Pepita seat centers.
Includes:
- Seat centers with Pepita fabric (front and rear)
- Inner seat bolsters in Race-Tex (front and rear)
- Headrest centers in Race-Tex (front and rear)
- Center and door panel armrests in Race-Tex
- GT sport steering wheel with rim in Race-Tex
- Deviated stitching in GT Silver on the front and outer rear seats as well as on the dashboard and the front and rear door panels
- Front and outer rear seat belts in GT Silver
- Interior accents in Silvershade
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
2.9-liter twin-turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
PDK gear selector
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
44 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 66 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Bend) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,700 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 4,800 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 120.0 hp/l / 88.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 168 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 198.9 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors) | 85.3 in |
| Height | 56.1 in |
| Wheelbase | 116.2 in |
| Turning circle diameter | 39.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,374 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,233 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,398 lb |
| Permissible gross weight | 5,600 lb |
| Maximum load | 1,226 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 46.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.4 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.20 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 rpm |