2025 Porsche Taycan 4
800 SOUTH COLONY RD
WALLINGFORD, CT 06492
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 251 mi
- Battery energy content (gross)
- 89.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 402 hp / 296 kW
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
In Black Leather:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper sections
- Outer seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
- Dashboard lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center door trim (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
251miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
9.0hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Colored Porsche Crest on the front trunk lid
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
AC Permanent Synchronous Motors (300 kW/402 hp)
Performance Battery (89 kWh)
Wheels
Interior
Seat belts in Black
Headrests
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 402 hp / 296 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 296 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 431 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 54.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,799 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,784 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,949 lb |
| Permissible gross weight | 6,349 lb |
| Maximum load | 1,550 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
Range
| Range (EPA estimate) | 251 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 89.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 82.3 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 19.2 kW (0 to up to 100%) | 0.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 65 dB |

