2025 Porsche Cayenne Coupe
3735 East Palm Canyon Drive
Palm Springs, CA, 92264
- Exterior color
- Algarve Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 8,082 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.4 sec
Standard Interior in Black
Smooth-finish leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Inner and outer seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Door grab handles (front and rear)
- Center console grab handles
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base
Equipment "base"
Exterior
Pedestrian safety
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
Suspension
Brake calipers painted in Black
3.0-liter turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Interior
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 8,082 mi |
Previous Owners 1 (Porsche Palm Springs) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 368 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 116.0 hp/l / 87.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 154 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,740 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,597 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,762 lb |
| Permissible gross weight | 6,217 lb |
| Maximum load | 1,477 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,716 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.9 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.5 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 19.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 19.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.90 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |