2024 Porsche 718 Boxster S (MY24) (982)
34350 Woodward Avenue
Birmingham, MI 48009
- Exterior color
- White
- Interior color
- Rooftop color
- Roadster Top in Black
- Mileage
- 5,364 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 350 hp / 257 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.2 sec
Leather Interior in Black/Chalk
Covered in smooth-finish leather in Black/Chalk:
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Power Folding Exterior Mirrors incl. Courtesy Lighting
Comfort Assistance
Transmission / Chassis
2.5-liter turbocharged boxer 4
350 hp / 309 lb-ft
Sport exhaust system with twin round brushed stainless steel tailpipes
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Sport Pedals
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
*SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
HD Radio™ Receiver
Wired Apple CarPlay® incl. Siri®
Porsche Car Connect** including Carfinder, Remote Vehicle Status, Remote Services, and Porsche Vehicle Tracking System (PVTS)
Sound Package Plus sound system featuring 6 Speakers and 110 Watt output
Audio interfaces: CD/DVD drive, 11 GB internal jukebox storage, 2 USB slots and 2 SD card slots
Bluetooth® hands-free mobile phone connection, using Hands Free Profile (HFP)
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
**Some functions may require separate subscriptions or data charges may apply
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5,364 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,497 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 350 hp / 257 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 140.0 hp/l / 103.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 177 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.2 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,148 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,053 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,219 lb |
| Permissible gross weight | 3,737 lb |
| Maximum load | 589 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.3 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.3 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.2 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |