2024 Porsche Taycan 4S Cross Turismo (MY24)
1280 Texan Trail
Grapevine, TX, 76051
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 13,155 mi
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 230 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 571 hp / 420 kW
Leather Interior in Black
In Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Dashboard upper, front and lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Center door trim (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
230miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
10.5hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts in Black with Inlays in Brilliant Silver
Lower Front Fascia with Inlays in Brilliant Silver
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Charge Port Cover (Left/Right)
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor with Inlays in Brilliant Silver
Model Designation on Rear in Silver
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Electric Sound
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Roof Lining in Fabric
Sport Pedals and Footrest in Black
Floor Mats
Audio / Communication
USB-C Ports
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Rear Wiper
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
ParkAssist (Front and Rear)
Lane Keep Assist (LKA)
Lane Keep Assist (LKA) including Traffic Sign Recognition
Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,155 mi |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 490 hp / 360 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 571 hp / 420 kW |
Performance
| Top speed | 149 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.8 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 55.5 in |
| Wheelbase | 114.3 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,035 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,949 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,115 lb |
| Permissible gross weight | 6,360 lb |
| Maximum load | 1,325 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 42.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 15.8 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.70 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 6.10 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.9 ° |
Range
| Long-distance range | 230 mi |
| Range (EPA estimate) | 230 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
