2024 Porsche Cayenne E-Hybrid (MY24)
- Exterior color
- Chromitblack Metallic
- Interior color
- Mileage
- 10,597 mi
- Previous Owners
- 0
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 463 hp / 341 kW
Leather Interior in Black/Night Green
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat outer side bolsters (front and rear)
- Door panel armrest and grab handle (front and rear)
- Folding center armrest (rear)
- Center console armrest
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Dashboard lower section including glove box compartment cover
- Upper center door panel (front and rear)
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Center console side sections
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Roof spoiler in exterior color
Roof
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
Fuel Cover
Electric Sound
19.8 Gallon Fuel Tank
Starter Battery
Suspension standard
3.0-liter turbocharged V6 / E-Machine
463 hp / 479 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Electric Steering Column
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
E-Mobility
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Automatic tailgate with gesture control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 10,597 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combined | 463 hp / 341 kW |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,400 - 4,800 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 100.0 hp/l / 73.5 kW/l |
Performance
| Top speed | 158 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.0 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.8 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 40.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,348 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,346 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,512 lb |
| Permissible gross weight | 6,889 lb |
| Maximum load | 1,541 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 220 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,700 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 55.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 22.1 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 8.10 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.10 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.10 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 21.9 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.9 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 9.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 8.86 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 11.00 in |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 2.5 h |