2024 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (MY24) (992 I)
2252 N. Auto Drive
Lehi, UT 84048
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 5,664 mi
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 326 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
Standard Interior in Black incl. Leather Seat Centers
In Embossed Leather:
- Front seat side bolsters and headrests
- Rear seats
- Rear seat center tunnel
In Smooth-Finish Leather:
- Front seat centers
- Steering wheel rim
- Door panel armrests
- Center console lid
Note: Carrera S and Targa 4S models have Smooth-Finish Leather seat centers as standard.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Fabric Roof
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Black
Rear Diffusor
Model Designation on Rear in Silver
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
16.9 Gallon Fuel Tank
Suspension standard
High Gloss Stainless Steel Tailpipes
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
PDK Gear Selector or Manual Gear Lever
Fabric Roof Lining
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Non-Smoking Package
Ambient Lighting
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 5,664 mi |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance 23/02/2026 with 5,670 mi Porsche Lehi |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 326 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 147.6 hp/l / 108.6 kW/l |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,537 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,494 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,660 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 961 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.5 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |