2026 Porsche 911 Turbo S Cabriolet (992 II)
158 Merrick Road
Amityville, NY, 11701
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 701 hp / 516 kW
Club Leather Interior in Basalt Black
Club Leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather. Cross-stitching line on the upper dashboard and upper door panels.
Includes in Basalt Black Club Leather:
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels with quilting
- Rear side panels
Note: For 911 Turbo S coupe, the roof lining is in Race-Tex. For 911 Turbo S Cabriolet, the windshield cowl is in Leather.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Color choice for leather/decorative stitching
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Without roof rails
Side Skirts in High Gloss Black
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
16.6 gal. fuel tank
3.6-liter twin-eTurbocharged Boxer 6
701hp / 590 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Turbonite
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 701 hp / 516 kW |
| Maximum power combustion engine | 631 hp / 464 kW |
| Maximum power electric motor | 71 hp / 52 kW |
| Maximum torque power combined | 590 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 560 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 175.0 hp/l / 131.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 200 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.2 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,008 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,990 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,156 lb |
| Permissible gross weight | 4,795 lb |
| Maximum load | 787 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.7 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 8.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 7.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.0 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |