1985 Porsche 911 Carrera Targa (G-Model II)
Pre-Owned
$99,881.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Ontario
2262 E. Inland Empire Blvd
Ontario, CA, 91764
Stock Number:
12572UX
VIN:
WP0EB0917FS161504
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Interior trim partial leather Black, seats leather Black
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 121,398 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 207 hp / 152 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.3 sec
Interior trim partial leather Black, seats leather Black
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Sports shock absorbers
Wheels
16" forged alloy wheels (Fuchs), front 6" with 205/55, rear 7" with 225/50 tires
Others
Leather steering wheel with hub extension (30 mm), gear lever gaiter in leather
Cruise control
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 121,398 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,164 cm³ / 3.2 l |
| Bore | 3.74 in |
| Stroke | 2.93 in |
| Maximum power combustion engine | 207 hp / 152 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,900 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 192 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,800 rpm |
| Maximum engine speed | 6,520 rpm |
| Maximum power per litre | 65.4 hp/l / 48.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 146 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 168.9 in |
| Overall Width | 65.0 in |
| Height | 52.0 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 54.0 in |
| Rear track | 54.3 in |
| Drag coefficient | 0.39 cD |
| Turning circle diameter | 35.9 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,756 lb |
| Unladen weight (EC) | 2,723 lb |
| Permissible gross weight | 3,417 lb |
| Maximum load | 661 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |