2023 Porsche 911 Targa 4 GTS (MY23) (992 I)
Certified Pre-Owned
$209,900.00
Excl. taxes, incl. fees
Stock Number:
233649
VIN:
WP0BB2A98PS233649
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- Rooftop color
- Targa Roof in Blue
- Mileage
- 6,700 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Graphite Blue with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
This beautiful 2023 Porsche 911 Targa 4 GTS in Shark Blue with Graphite Blue Interior arrives with just 6,700 miles and will be offered as a Porsche Certified Pre‑Owned Vehicle with an extended manufacturer warranty. Its factory specification includes the Premium Package with 14‑Way Sport Seats, Exterior Package in High Gloss Black, Rear Axle Steering, Illuminated Matte Carbon Fiber Door Sills and Interior Trim, Adaptive Cruise Control, Lane Keep Assist, and additional desirable options that enhance both performance and comfort.
The 911 Targa remains one of the most timeless icons in the Porsche lineup, and this uniquely configured example represents an excellent opportunity for the enthusiast or collector seeking a truly special Targa.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Exterior Package in High Gloss Black
Power Folding Exterior Mirrors
Under Door Puddle Light Projectors
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Black
"911" Logo on Rear in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
Brake Calipers in High Gloss Black
Interior
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
Ambient Lighting
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Storage Package
Smoking Package
Interior Leather
Center Console Lid with Porsche Crest
Porsche Crest on Headrests (Front)
Sun Visors in Leather
Interior Carbon
Interior Trim Inlays in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Interior Aluminum
PDK Gear Selector in Aluminum
Pedals and Footrest in Aluminum
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
Illuminated Lateral Gills on Taillights
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Lane Keep Assist (LKA) incl. Traffic Sign Recognition
Adaptive Cruise Control (ACC)
Preparation for Porsche Dashcam (Front)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,700 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,737 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,715 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,880 lb |
| Permissible gross weight | 4,597 lb |
| Maximum load | 860 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
