2024 Porsche Cayenne Coupe
7101 North Lincoln Avenue
Lincolnwood, IL 60712
- Exterior color
- Carrara White Metallic
- Interior color
- Mileage
- 27,329 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 5.4 sec
Standard Interior in Black
Smooth-finish leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Inner and outer seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Door grab handles (front and rear)
- Center console grab handles
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Roof spoiler in exterior color
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
Suspension standard
3.0-liter turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Central Tachometer with Black Dial
Electric Steering Column
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Lights
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Automatic tailgate with gesture control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 27,329 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 116.0 hp/l / 85.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 154 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.0 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 40.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,740 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,597 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,762 lb |
| Permissible gross weight | 6,217 lb |
| Maximum load | 1,477 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,700 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.9 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 8.40 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.50 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.5 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 19.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 19.60 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.80 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |