2021 Porsche Macan GTS (MY21)
Pre-Owned
$52,578.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche South Orlando
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
Stock Number:
L200111B
VIN:
WP1AG2A56MLB53295
- Exterior color
- Night Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 42,916 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 280 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
Leather Package with Race-Tex in Black
Standard interior color in Black. Comprehensive Race-Tex package including: seat centers (front and rear), door armrests in front and rear center console armrest. "GTS" logo embroidered on front and outer rear headrests.
Note: Only available in conjunction with standard GTS Sport seats (8-way) and optional Adaptive Sport seats with comfort memory package (18-way).
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic Roof System
Side Blades in Exterior Color
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Wheels
All-Season Tires for 20-Inch Alloy Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel
Smoking Package
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Surround View
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 42,916 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 280 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,200 - 6,700 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,750 - 5,000 rpm |
Performance
| Top speed | 162 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 184.5 in |
| Overall Width | 75.8 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.3 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Front track | 65.0 in |
| Rear track | 65.3 in |
| Drag coefficient | 0.36 cD |
| Unladen weight (DIN) | 4,211 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,376 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,477 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.48 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.48 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.09 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 21.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 15.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.22 in |