2024 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (MY24) (982)
500 8th Street
San Francisco, CA, 94103
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 5,894 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 290 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black/Carmine Red i.c.w. GTS Interior Package
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Dashboard upper section with Carmine Red stitching
- Steering wheel airbag module
- Instrument shroud with Carmine Red stitching
- Door panel upper sections with Carmine Red stitching
- Center console side sections with Carmine Red stitching
- Seat bases
- Seat bolsters with Carmine Red stitching
- Seat headrests with "GTS" logo embroidered in Carmine Red
- Side portions of center console storage compartment lid with Carmine Red stitching
- Dashboard lower section including glove compartment
- Steering wheel rim
- Gear lever/selector
- Seat centers
- Door grab handles with Carmine Red stitching
- Door center panels with Carmine Red stitching
- Door panel armrests with Carmine Red stitching
- Top portion of the center console storage compartment lid
- Tachometer in Carmine Red
- Floor mats with leather edging and deviated stitching in Carmine Red
- Interior trim in Carbon Fiber
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Central Tachometer Dial in Carmine Red
Audio / Communication
Lights
Power Folding Exterior Mirrors incl. Courtesy Lighting
Comfort Assistance
Exterior
Transmission / Chassis
Sport Exhaust System with two tailpipes in High Gloss Black
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Sport Pedals
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
*SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
HD Radio™ Receiver
Wired Apple CarPlay® incl. Siri®
Porsche Car Connect** including Carfinder, Remote Vehicle Status, Remote Services, and Porsche Vehicle Tracking System (PVTS)
Sound Package Plus sound system featuring 8 Speakers and 150 Watt output
Audio interfaces: CD/DVD drive, 11 GB internal jukebox storage, 2 USB slots and 2 SD card slots
Bluetooth® hands-free mobile phone connection, using Hands Free Profile (HFP)
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
**Some functions may require separate subscriptions or data charges may apply
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 5,894 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 290 kW |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 98.5 hp/l / 72.4 kW/l |
Performance
| Top speed | 179 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 173.5 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.2 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,241 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,164 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,329 lb |
| Permissible gross weight | 3,814 lb |
| Maximum load | 573 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 5.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 6.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 9.7 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.40 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.40 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.7 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.3 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |