2025 Porsche 911 Carrera T (992 II)
- Exterior color
- White
- Interior color
- Mileage
- 1,127 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.3 sec
Carrera T Interior Package in Gentian Blue
Includes in Black Leather:
- Upper dashboard section
- Lower dashboard section including glove compartment cover
- Door panel upper section
- Door panel center section with Plaid Sport-Tex
- Center console side sections
- Rear side panels
- Seats with seat centers in Plaid Sport-Tex
- Seat headrests with embroidered "911" logo
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Gear lever boot
- Rear seat bolsters with seat centers in Plaid Sport-Tex (only in conjunction with rear seats)
- Rear transmission tunnel (only in conjunction with rear seats)
- Sport Chrono Dial
- Tachometer
- Plaid Sport-Tex
- Seat stitching
- Upper dashboard stitching
- Door panel stitching
- Rear side section stitching
- Seat belts
- Embroidered "911" logo on seat headrests
- Floor mat stitching an "PORSCHE" logo
- Dashboard trim in Satin Gentian Blue with High Gloss Black inlays
- Center console trim in Satin Gentian Blue with High Gloss Black inlays
- Door panel trim in Satin Gentian Blue with Black Brushed Aluminum inlays
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
T Equipment
Exterior
Pedestrian safety
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
388 hp / 331 lb-ft
Wheels
Interior
Interior Trim Inlays in Deviated Exterior Color
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,127 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,316 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,285 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,450 lb |
| Permissible gross weight | 4,255 lb |
| Maximum load | 939 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |