2024 Porsche Macan S (MY24)
12910 N. Broadway Extension
Oklahoma City, OK, 73114
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 31,929 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 276 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.6 sec
Standard Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Steering wheel rim
- Gear selector and boot
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Power tailgate
Side Blades in Textured Lava Black
Transmission / Chassis
Analog Clock on Dashboard
Dual Twin-Tailpipes in Matte Silver Finish
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
All-Season Tires for 20" Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Sport Steering Wheel
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Central Tachometer in Silver
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Audio / Communication
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 31,929 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 129.3 hp/l / 95.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 160 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,255 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,420 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,433 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |