2025 Porsche 718 Cayman Style Edition (982)
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- New Car Warranty
- 40 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 221 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.9 sec
Leather Interior in Black with Deviated Stitching in Chalk
Covered in Black Smooth-Finish Leather:
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
- Dashboard upper section
- Door panel upper sections
- Door panel center sections
- Center console side sections
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Transmission / Chassis
Sport exhaust system with sport tailpipes in black
SPORT button
Wheels
Interior
Heated multifunction sport steering wheel
Audio / Communication
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
40 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 3,996 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 280 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 150.0 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,040 lb |
| Unladen weight (DIN) | 2,943 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,109 lb |
| Permissible gross weight | 3,649 lb |
| Maximum load | 608 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 6.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 9.7 ft³ |