2024 Porsche 911 S/T (992 I)
6025 28th Street SE
Grand Rapids, MI 49546
- Exterior color
- Shore Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 24 mi
- New Car Warranty
- 32 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.5 sec
Heritage Design Leather Interior in Black/Classic Cognac (Semi-Aniline)
Includes in Black leather:
- Dashboard upper section incl. instrument cluster shroud
- Dashboard upper-center section incl. Chrono clock cover (optional)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module with historic Porsche Crest
- Steering column casing
- Side air vent slats
- Upper door panel
- Rear upper and middle side panels
- Full Bucket Seat side sections (silhouette)
- Center console storage compartment lid side sections
- Gear level grip area
- Gear lever boot
- Fuse box covers (left and right)
- Inner door-sill guards
- Lower dashboard section incl. glove compartment cover
- Interior trim inlays (doors, center console, dashboard)
- Passenger cupholder trim
- Dashboard end trims
- Steering wheel 12 o'clock marker
- Center air vent and air vent slats
- Center door panel incl. 930 Package Quilting
- Door pull loops
- Door Grab handles
- Door panel armrest
- Center storage compartment lid center section with embossed "PORSCHE Exclusive Manufaktur" logo
- Center console knee pads
- Seat bolsters
- Seat headrests with embossed historic Porsche Crest
- Seat centers in Classic Cognac fabric with pinstripes in Black
- Roof lining with perforation incl. A-/B-/C- pillars
- Sun visors
- Door-sill guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated with "911/ST" logo
- Heritage Design floor mats with Black Carpet and leather Edging in Classic Cognac with double decorative seam
- Vehicle keys painted in exterior color with key pouch leather in Classic Cognac and Black
- Owner's manual wallet in leather in Classic Cognac and Black
- Under-door puddle light projectors with "Icons of Cool" logo
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
GT3 variant
Exterior
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
4.0-liter naturally aspirated boxer 6
518 hp / 342 lb-ft
Incl. first scheduled maintenance at 10,000 miles or 1 year
Wheels
Interior
Audio / Communication
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Som
Lights
Comfort Assistance
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
32 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 24 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.5 hp/l / 95.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 186 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,056 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,042 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,208 lb |
| Permissible gross weight | 3,737 lb |
| Maximum load | 681 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |