2024 Porsche Macan GTS (MY24)
Pre-Owned
$89,850.00
Valley Imports
402 40th Street SW
Fargo, ND, 58103
Stock Number:
U3065
VIN:
WP1AF2A51RLB55952
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 22,934 mi
- New Car Warranty
- 19 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
GTS Interior in Black with Deviated Stitching in Carmine Red (without Race-Tex)
Includes in Black Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Carmine Red
- Lower dashboard including glove compartment cover
- Center console side sections
- Steering wheel airbag module
- Upper section of door panels (front and rear) with deviated stitching in Carmine Red
- Door grab handles (front and rear) with deviated stitching in Carmine Red
- Inner and outer seat bolster (front and rear) with deviated stitching in Carmine Red
- Front and side sections of headrests (front and rear)
- Front seat backrest surrounds
- Seat centers (front and rear)
- Door armrests (front and rear) with deviated stitching in Carmine Red
- Center console armrest with deviated stitching in Carmine Red
- Central Tachometer
- "GTS" logo embroidered on the headrests
- Front and outer rear seat belts
- Floor mat stitching
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Panoramic Roof System
Side Blades in Exterior Color
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Raised 10 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Chrono Package
Wheels
21" 911 Turbo Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather with Trim in Carbon Fiber
Heated Seats (Rear)
Interior Trim in Carbon Fiber
Central Tachometer in Carmine Red
PDK Gear Selector in Carbon Fiber with Knob in Leather
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Comfort Assistance
Surround View
Standard Equipment
Exterior
Roof Spoiler in High Gloss Black
SportDesign Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color with Center Panel in Matte Black
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Color
Window Trim in High Gloss Black
"PORSCHE" Logo and Model Designation in Satin Black on Rear
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Lower Rear Fascia Painted in Exterior Color with Diffusor in Matte Black
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Exterior door handles painted in exterior color
Power tailgate
Side Blades in Satin Black with "GTS" Logo in High Gloss Black
Transmission / Chassis
2.9-Liter Twin-Turbocharged V6 Engine
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Power Steering Plus
Porsche Surface Coated Brakes (PSCB) with Calipers in Red
19.8 Gallon Fuel Tank
Analog Clock on Dashboard
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
All-Season Tires for 21" Wheels
19" Collapsible Spare Tire
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
GTS Sport Seats (8-way) with Memory Package
4+1 Seats
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Side Airbags in Rear Compartment
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with "Macan GTS" Logo (Front)
Floor Mats
Sport Steering Wheel
Gear Selector
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Clear LED Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Privacy Glass
Comfort Assistance
Comfort Lighting Package
HomeLink®
ParkAssist (Front and Rear)
Porsche Entry & Drive
Non-Smoking Package
Driver Memory Package
3-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
19 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 22,934 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 149.6 hp/l / 110.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,367 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.50 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 17.9 ° |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.40 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |